Szybki start¶
Poniżej przedstawione są kroki pozwalające na uruchomienie maszyny wirtualnej (VM) z dostępem do internetu w chmurze Integrated Computing Standard.
Opis zakłada, że posiadasz dostęp do usługi. Możesz ją zamówić tu.
Zalogowanie¶
Otwórz link otrzymany razem z danymi dostępowymi do usługi. Możesz użyć przeglądarki Chrome, Firefox lub Edge.
Podaj nazwę użytkownika i hasło.
Informacja
Jeśli otworzysz bezpośrednio adres https://cloud.integratedsolutions.pl - otrzymasz pytanie o nazwę organizacji. Uzupełniając to pole należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość liter - powinna być taka sama jak w danych dostępowych.
Po zalogowaniu się zobaczysz główny ekran usługi. Wciśnij strzałkę w dół żeby ukryć dolny panel.
W głównej części ekranu znajdują się kafelki reprezentujące Wirtualne Centra Danych (vDC - Virtual Data Center). Każde vDC jest powiązane z modelem rozliczeń (FLAT lub Pay as You Go), co znajduje odzwierciedlenie w jego nazwie.
Stworzenie i konfiguracja sieci¶
Aby móc utworzyć maszynę wirtualną z dostępem do internetu potrzebujemy najpierw utworzyć sieć. Zazwyczaj przydatny będzie też dostęp do internetu (np. do pobrania oprogramowania i aktualizacji).
Te kroki będą się różnić, w zależności od tego jaka wersja wirtualnego routera brzegowego (Edge Gateway) używana jest w danym środowisku:
Dla środowisk z NSX-T: tworzenie sieci na środowisku z NSX-T
Dla środowisk z NSX-V: tworzenie sieci na środowisku z NSX-V
W przypadku wątpliwości: jak sprawdzić czy posiadam NSX-V czy NSX-T
Tworzenie VM¶
Po utworzeniu i skonfigurowaniu sieci, kolejny krokiem jest stworzenie maszyny writualnej.
Aby utworzyć maszynę, potrzebujemy wybrać vDC w którym mamy odstępne wystarczające zasoby. Mówią o tym wartości allocated pod CPU, Memory i Storage. W tym wypadku odpowiednie zasoby posiada OPL-TwojaFirma-PaYG_vDC. Klikamy na na kafelek reprezentujący vDC.
Klikamy przycik New VM. W zależności od wybranego widoku zobaczymy go na środku lub na górze ekranu.


W otworzonym formularzu nadajemy nowej maszynie nazwę. Pole Computer Name uzupełnia się automatycznie.
Na liście Templates zaznaczmy preinstalowany system operacyjny (tu: Debian 12).
Informacja
Lista jest podzielona na strony. Przyciski do ich przewijania znajdują się pod listą.
Sekcja Storage i Compute nie ma w tym wypadku zastosowania.
Ostrzeżenie
Uwaga: sekcja Storage powinna pozawalać na wybranie Storage Policy, czyli rodzaju dysku (Standard Storage, Premium Storage). W obecnej wersji to pole nie działa. Maszyna zostanie utworzona z rodzajem dysku domyślnym dla danego vDC. Aby uruchomiać maszynę z innym Storage Policy należy utworzyć ją jako wyłączoną (odznaczyć pole Power on powyżej), wyedytować jej właściwości i dopiero uruchomić.
W sekcji NICs (Network Interface Cards) zaznaczamy Connected, w kolumnie Network wybieramy utworzoną wcześniej sieć, a przy IP Mode wybieramy DHCP. Zatwierdzamy przyciskiem OK.
W zależności od wybranego widoku nową maszynę zobaczymy jako kafelek lub wpis na liście.


Dostęp do konsoli VM¶
Aby w prosty sposób uzyskać dostęp do systemu operacyjnego w maszynie wirtualnej wykorzystamy tzw. Web Console. Należy zaczekać aż maszyna będzie w stanie Powered on. Następnie klikamy na link VM Console.


Otworzy się okienko z widokiem zdalnej konsoli maszyny wirtualnej. Aby móc zacząć pisać w okienku należy najpierw kliknąć na obszar konsoli (w systemach z interfejsem tekstowym to obszar z czarnym tłem).
W przypadku niektórych systemów jesteśmy poproszeni o ustawienie hasła administratora. W innych przypadkach (tak jak w systemie Debian pokazanym na przykładzie) jest ono już ustawione. Instrukcje jak znaleźć dane dostępowe znajdują się w rozdziale Hasła do preinstalowanych systemów operacyjnych.
Podajemy nazwę użytkownika, wciskamy Enter. Podajemy hasło i ponownie wciskamy Enter.
Informacja
Litery hasła typowo nie są wyświetlane. Nie są też wyświetlane np. zastępujące je gwiazdki.
Możemy korzystać z systemu operacyjnego.
Sprawdzenie adresu IP¶
Przy pracy nad środowiskiem wirtualnym bardzo często przyda się znajomość prywatnego adresu IP maszyny wirtualnej. Taki adres można oczywiście sprawdzić za pomocą pokazanej wyżej konsoli. Warto jednak znać prosty sposób na jego sprawdzenie w ramach interfejsu web.
W tabeli maszyn wirtualny, w kolumnie Primary Networks; lub na kafelku, pod ikoną Networks - znajdziemy przycisk „i”. Po jego kliknięciu zobaczymy podpowiedź z aktualnie przydzielonym maszynie adresem IP.


Instalacja serwera www¶
W ramach sprawdzenia możemy uruchomić na maszynie prosty serwer www. W przypadku systemu Debian zrobimy to za pomocą poleceń:
apt update
apt upgrade
apt install apache2
Aby obejrzeć utworzoną w ten sposób stronę należy podążyć za instrukcjami z rodziału Udostępnianie usług z VM (DNAT).
Jeśli wszystko przebiegło poprawnie, po przekopiowaniu publicznego adresu IP do przeglądarki zobaczymy domyślną stronę serwera apache2
:
Treść tej strony można zmienić edytując plik /var/www/html/index.html
na maszynie wirtualnej.